Truskawki

Truskawki – jaką mają wartość odżywczą, właściwości zdrowotne?

Truskawki uprawia się na całym świecie z uwagi na ich niepowtarzalny smak i aromat. W Polsce pierwsze truskawki można zaobserwować na przełomie maja i czerwca. Ostatnie zaś co najmniej do połowy lipca. Truskawki występują w wielu odmianach uprawnych. Różnią się one m.in. wielkością, barwą, konsystencją miąższu, a także smakiem. Warto przy tym podkreślić, iż truskawki uprawiane w chłodniejszych terenach klimatu umiarkowanego, do których to należy też Polska, są uznawane za smaczniejsze 😊.

Wartość odżywcza i właściwości zdrowotne

Szklanka truskawek, czyli około 150 g, dostarcza średnio około 50 kcal, około 10 g węglowodanów, w tym około 8 g cukrów, niespełna 1 g białka, około 0,5 g tłuszczu i 3 g błonnika.

Truskawki stanowią źródło witaminy C. W jednej szklance mieści się około 90 mg witaminy C, co zapewnia 112,5% dziennego średniego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina C sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu immunologicznego. Do tego zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego, co jest szczególnie istotne dla wegetarian. Jest także niezbędna do tworzenia kolagenu. Białko to wpływa korzystnie na kondycję i elastyczność skóry oraz jej młody wygląd.

Truskawki są także dobrym źródłem błonnika pokarmowego, i to zarówno frakcji nierozpuszczalnej w wodzie – celulozy, jak i rozpuszczalnej – pektyny. Błonnik nierozpuszczalny wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu ogółem we krwi, zmniejszając przy tym ryzyko miażdżycy. Natomiast pektyny usprawniają perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom i przeciwdziała powstawaniu raka jelita grubego. Do tego sprzyjają rozwojowi korzystnych bakterii w jelitach.

W truskawkach występuje wiele związków bioaktywnych, takich jak kwasy fenolowe, flawonoidy, w tym antocyjany, oraz garbniki. Wykazują one właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Obecny w truskawkach kwas elagowy może unieczynniać substancje rakotwórcze.

Czy osoby z cukrzycą mogą jeść truskawki?

Truskawki mają niski indeks glikemiczny, który wynosi 40, do tego zawierają mniej niż 10 g węglowodanów w 100 g, toteż mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą. Spożycie to powinno być jednak kontrolowane.

Do czego można zastosować truskawki?

Truskawki mają wszechstronne zastosowanie w kuchni. Mogą stanowić składnik koktajli, dań z makaronem, deserów, ciast, sałatek czy zup owocowych. Doskonale nadają się także na przetwory: kompoty, dżemy czy konfitury 😎.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie truskawek?

Truskawki są niestety bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych takich jak: temperatura, światło, wilgoć. Powinny być zatem spożywane bądź przetwarzane możliwie najszybciej. Ich wadą jest też nietrwałość. Dość szybko fermentują i pleśnieją. Zakupione owoce należy przechowywać w warunkach chłodniczych maksymalnie przez dwa dni. Nim wstawimy je do lodówki należy usunąć szypułki, usunąć te pleśniejące lub uszkodzone oraz przesypać do przewiewnego pojemnika. Warto przy tym wspomnieć, iż myjemy je dopiero przed spożyciem, obróbką.

Ogólnie rzecz biorąc najlepszą metodą na przechowywanie truskawek jest mrożenie. Pozwala to zachować ich cenne składniki, z których możemy korzystać również poza sezonem. Jeśli chcemy nabyć mrożone truskawki w sklepie, zwróćmy uwagę czy opakowanie nie zostało uszkodzone, oraz czy jego zawartość jest sypka. Gdy mrożonka tworzy jednolity blok, znaczy to, że była niewłaściwie przechowywana. Co sprzyja rozwojowi patogenów 😕.

❗ Po więcej artykułów poświęconych produktom spożywczym w diecie cukrzyka (i nie tylko), zapraszamy do naszej zakładki 👇

Tu więcej o autorze 👉 https://www.klinikadietetyczna.pl/2022/01/11/o-mnie/

Zobacz nas w mediach społecznościowych 👇