Babka płesznik

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma babka płesznik? Właściwości, zalecenia i przeciwwskazania

Babka płesznik – pochodzenie

Roślina ta należy do rodziny babkowatych i wywodzi się z zachodniego rejonu Morza Śródziemnego, północnej Afryki i zachodniej Azji. Nasiona babki płesznik wyglądem przypominają siemię lniane.

Składniki odżywcze babki płesznik

Głównym składnikiem babki płesznik jest śluz, znajdujący się w łupinie rośliny. W jego skład wchodzą rozpuszczalne frakcje polisacharydów. W babce płeszki znajdziemy również białko, i olej, zawierający kwas oleinowy, linolowy i palmitynowy, oraz niewielkie ilości fitosteroli. 

100g produktu zawiera 259 kcal, około 7g tłuszczu w tym około 1g kwasów tłuszczowych nasyconych, 16g białka, mniej niż 0,5 g węglowodanów i tyle samo cukrów, oraz aż 66g błonnika!

Białko obecne w babce płesznik jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie. Jest wyjątkowo ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wchodzi także w skład enzymów, hormonów czy przeciwciał, oraz uczestniczy w przemianie materii.

Innym ważnym składnikiem nasion babki płesznik jest aukubina. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe.

Babka płesznik – zbawienie dla układu pokarmowego

Omawiany produkt jest szczególnie polecany osobom z lekkimi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.

Nasiona babki płesznik:

  • pomagają zwalczać zaparcia,
  • wspomagają pracę jelit,
  • zwiększają uczucie sytości,
  • pomagają redukować poziom cholesterolu we krwi.

Nasiona babki płesznik mogą okazać się pomocne także przy odchudzaniu, gdyż zawarty w nich błonnik pęcznieje pod wpływem wody i temperatury i wypełnia żołądek – dając tym samym uczucie sytości na dłużej. Ponadto, błonnik wykazuje właściwości oczyszczające, ponieważ ogranicza wchłanianie przez organizm szkodliwych toksyn, jednocześnie ułatwiając ich wydalanie.

Dla kogo babka płesznik jest szczególnie korzystna?

  • osoby cierpiące na zaparcia
  • wegetarianie
  • osoby odchudzające się

Kiedy nie należy sięgać po babkę płesznik?

Należy zaznaczyć, iż produkt nie jest przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci. Do tego jest niewskazany przy nadwrażliwości na babkę płesznik, w stanach skurczowych lub niedrożności jelit, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, nudnościach, i wymiotach.

Czy babka płesznik jest dobra dla osób z cukrzycą?

Omawiany produkt ma niewiele węglowodanów, i niezwykle dużo błonnika który daje poczucie sytości na dłużej. Sprzyja to uregulowaniu gospodarki cukrowej i odchudzaniu. Dlatego nasiona babki płesznik są dobre dla osób z cukrzycą.

Do czego dodawać babkę płesznik?

Omawiane nasiona można dodać do koktajlu, owsianki lub soku.

❗ Po więcej artykułów poświęconych zdrowemu odżywianiu w cukrzycy zapraszamy do zakładki: 👉 https://www.odzywianiewcukrzycy.pl/news/