the meter 3333049 1920 - Jak odżywiać się w cukrzycy?

Jak odżywiać się w cukrzycy?

Wiadomo, że z cukrzycą można żyć wygodnie i tak samo długo, jak osoba zdrowa. Jednak, żeby tak było, to mając cukrzycę trzeba o niej wiele wiedzieć i jej uwarunkowania rozumieć. Nie jest tajemnicą, że cukrzyca wiąże się z koniecznością:

  • samokontroli,
  • korzystania z opieki lekarskiej,
  • odpowiedniego odżywiania się,
  • ruchu połączonego z wysiłkiem fizycznym (w wymiarze przynajmniej jednej godziny dziennie).

Dla dobrego życia z cukrzycą kluczowe jest jednak odżywianie. Przy cukrzycy trzeba odżywiać się racjonalnie. Z cukrzycą nie ma żartów ani nie ma przy niej pola na eksperymenty żywieniowe. Należy więc trzymać się mocno zasad wypracowanych przez naukę o żywieniu człowieka. Dla każdej osoby z cukrzycą nieomal biblią powinien być rozdział „Terapia behawioralna” z zaleceń klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę. Trzeba tą część zaleceń znać, szanować je i się do nich stosować.  

Czy istnieje cudowna dieta w cukrzycy?

Ważne jest, żeby osoby z cukrzycą omijały szerokim łukiem wszechobecne mity o odżywianiu. Mając cukrzycę nie wolno wierzyć, że istnieją jakieś cudowne kuracje oczyszczające organizm, czy diety bądź sposoby odżywiania się, pozwalające na szybkie przywrócenie zdrowia i wyleczenie z cukrzycy. Sposoby te pomóc nie pomogą, lecz mogą zaszkodzić. I nawet jeśli określone diety lub kuracje są firmowane przez osoby z wykształceniem medycznym lub dietetycznym, to wysoce ryzykowanym jest podejmowanie ich bez konsultacji diabetologa prowadzącego.

Dla każdej osoby z cukrzycą nieomal biblią powinien być rozdział „Terapia behawioralna” z zaleceń klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę.

Osoby z cukrzycą nie powinny wierzyć, że wystarczy jeść określone, korzystne produkty i to powinno wystarczyć. Wiara, że jest jakiś cudowny produkt czy preparat, który zastąpi racjonalne odżywianie jest szkodliwa. To mniej więcej tak, jakby twierdzić, że dla uznania, iż dana kobieta jest dobrze i elegancko ubrana wystarczy, że założy tylko brożkę i w nic więcej ubierać się już nie potrzebuje. Warto też wiedzieć, że nie istnieje żadna dieta cukrzycowa ani też jakiś jeden określony sposób odżywiania się w cukrzycy, który byłby dobry dla wszystkich. W istocie każda osoba odżywia się po swojemu. Jej indywidualny sposób odżywiania kształtował się latami. Zwykle nie był on odpowiedni dla osób z cukrzycą, bo gdyby był, to najczęściej do cukrzycy by nie doszło. A jak już choroba się pojawiła odżywianie powinno być stopniowo zmieniane. Jest przy tym bardzo ważne, że odżywianie powinno być zmieniane powoli. Nie należy wprowadzać w jedzeniu zmian rewolucyjnych, a w szczególności podejmować diety, przy której trzeba jeść niezgodnie z apetytem. Monteskiusz napisał, że utrzymywanie dobrego zdrowia restrykcyjną dietą, to przykra choroba. U osób z cukrzycą ta przykra choroba powodowana dietą, to chyba depresja.    

W istocie każda osoba odżywia się po swojemu. Jej indywidualny sposób odżywiania kształtował się latami.

Co to znaczy racjonalne odżywianie w cukrzycy?

W racjonalnym odżywianiu mniejsze znaczenie ma, co jemy. Ważniejsze jest kiedy jemy, ile jemy i jak zestawiamy posiłki. Osoba z cukrzycą powinna zatem jadać to, co do tej pory, jednak na dzień dobry wykluczyć cukier i węglowodany szybkowchłanialne oraz ograniczać cukry proste. Poza tym należy jadać to, co dotychczas. Jednak trzeba zestawiać sobie posiłki o odpowiedniej wielkości i właściwie zbilansowane. Należy jadać je regularnie i o właściwej porze. Oczywiście należy też systematycznie, aczkolwiek powoli wzbogacać swoje codzienne menu o produkty szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą oraz eliminować uważane za mniej wartościowe. I małymi kroczkami wypracować swoje indywidualne, jednak prawidłowe odżywianie.  

W racjonalnym odżywianiu mniejsze znaczenie ma, co jemy. Ważniejsze jest kiedy jemy, ile jemy i jak zestawiamy posiłki.

Jak zmieniać swoje odżywianie na odpowiednie przy cukrzycy?

Nie sposób samodzielnie kształtować swojego odżywiania bez posiadania niezbędnej wiedzy o jedzeniu. Odżywianie się w cukrzycy na podstawie diet czy według jadłospisów oderwanych od dotychczasowego odżywiania, do którego dany organizm się przyzwyczaił, może być szkodliwe. Skoro nie istnieją gotowe recepty na odżywianie się w cukrzycy trzeba samemu, bądź przy pomocy dietetyka, przekształcać swoje dotychczasowe odżywianie, dążąc do takiego, które pozwoli na czerpanie z jedzenia zdrowia, w tym dużej przyjemności. Jednak, żeby tego dokonać trzeba poznać zasady, którymi należy się kierować, dążąc do samodzielnego doskonalenia swojego odżywiania. Jednak nawet dobra znajomość zasad odżywiania w cukrzycy może nie wystarczyć. Dlatego wszelkie zmiany wprowadzane w odżywianiu osoby z cukrzycą powinny być zawsze konsultowane z diabetologiem prowadzącym. Należy systematycznie przedkładać lekarzowi listę spożywanych produktów oraz jadłospisy wraz z ich analizą. Będzie to łatwe dzięki Programowi DrDietman, który opracowałem dla siebie i udostępniłem nieodpłatnie wszystkim osobom z cukrzycą. W pierwszej fazie wprowadzania zmian w odżywianiu trzeba się opierać na produktach jadanych dotychczas. Dlaczego? Ano głównie dlatego, żeby nie utracić przyjemności jedzenia. Osoby z cukrzycą potrzebują jej jak kania dżdżu. Ewentualna świadomość, że z powodu cukrzycy nastąpiła utrata znacznej części przyjemności jedzenia jest prostą drogą prowadząca do depresji. 

Dobre odżywianie w cukrzycy korzystne dla każdego

Jest nieodzowne, żeby cała rodzina wspólnie zamieszkująca z osobą z cukrzycą, odżywiała się tak samo. Dobrze dopracowane odżywiane w cukrzycy jest dla każdego o wiele korzystniejsze, niż jakiekolwiek inne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że osoba, która z powodu cukrzycy nie może jeść tak, jak codziennie w jej obecności jadają osoby bliskie, czuje się z tego powodu nieszczęśliwa. A w kochającej się rodzinie nikt nie powinien czuć się nieszczęśliwy. 

Autor niniejszego artykułu, Zbigniew Młynarski to osoba, która ma cukrzycę wyrównaną (https://youtu.be/BuRLDxDphRA). Do tego jest autorem książki „Jedz dobrze i nie tyj”. Więcej o niej można przeczytać tu 👉 https://mlynarski.pl/dlaczego-napisalem-te-ksiazke/

❗ Chcesz wiedzieć więcej o autorze artykułu, kliknij tu 👉 https://mlynarski.pl/zbigniew-mlynarski-kim-jest/

❗ Zobacz nasze inne wpisy: