Cukrzyca bywa też walką
Wiadomo, że warunkiem prawidłowego, zdrowego odżywiania się, jest zasilanie organizmu wszystkimi potrzebnymi składnikami odżywczymi w odpowiedniej ilości. Niczego w jedzeniu nie może być w nadmiarze ani niczego nie może brakować. W naszych posiłkach nie może też być zbyt dużych ilości substancji niepotrzebnych, niekorzystnych czy wręcz szkodliwych. Jedzenie powinno też dawać wiele przyjemności. Jest ona niezbędna dla zachowania równowagi psychicznej. Jedzenie z przyjemnością jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Czerpanie przyjemności z jedzenia należy uważać za jeden z warunków wyrównania cukrzycy.
Warunkiem prawidłowego, zdrowego odżywiania się, jest zasilanie organizmu wszystkimi potrzebnymi składnikami odżywczymi w odpowiedniej ilości.
Ważnym zagadnieniem w jedzeniu jest zatem stałe, bieżące ustalanie potrzeb organizmu. Podają je normy żywieniowe. Jednak ich wskazania są jedynie przybliżone. Są pomocne, jednak dużego praktycznego znaczenia to one nie mają. Tak naprawdę to tylko nasz organizm sam wie najlepiej, czego potrzebuje. Możemy więc się tego dowiedzieć wyłącznie od niego.
Kto z nami walczy o jedzenie?
W ujęciu cybernetycznym w człowieku tkwi system autonomiczny. System ten posiada niezależną od woli człowieka zdolność sterowania samym sobą. Ewolucja tak ukształtowała człowieka, że najwyższym priorytetem dla jego systemu autonomicznego jest reagowanie na zagrożenie. Wiadomo, że bardzo poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa człowieka są zaburzenia w jego odżywianiu. Mogą one prowadzić do wielu chorób, sprzyjać ich rozwojowi, a nawet spowodować śmierć. Stąd system autonomiczny człowieka ostro i stanowczo walczy o pożywienie. Wielu psychologów, w tym Zygmunt Freud, uznało walkę o pożywienie za odruch bezwarunkowy.
Trafnym określeniem odruchu walki o pożywienie wydaje się być nazwanie go „bestią”. Jest w tym określeniu pewna metafora, jednak posługiwanie się nią pozwala na sugestywne i obrazowe przedstawienie odżywiania się w jego ważnym aspekcie. Lecz najważniejsze w tym przypadku jest to, że myślenie o jedzeniu wzbogacone pojęciem „bestii”, ułatwia dobre zrozumienie istoty swojego odżywiania. Trzymając się przyjętej konwencji można powiedzieć, że tkwiąca w nas „bestia” walczy o nasze odżywianie. I, co jest zaskakujące, ona walczy z nami. Jednak nie walczy podobnie jak inne, kłami czy pazurami. Jest zdecydowanie sprytniejsza. Używa narzędzi subtelnych i wyrafinowanych. Jej głównym orężem jest wywoływanie stresu głodem i apetytem. Potrafi stale o sobie przypominać, chociaż niczym wytrawny drapieżnik umie się przyczaić i poczekać z atakiem na obniżenie oporu przeciwnika spowodowane znużeniem i chwilowym zmniejszeniem odporności.
Głównym orężem tkwiącej w nas „bestii” jest wywoływanie stresu głodem i apetytem.
Jednak „bestia” ta w gruncie rzeczy jest przyjacielem człowieka i jego ważnym sojusznikiem. I chociaż wiele osób się swojej bestii przeciwstawia, zwalczając swój głód czy apetyt, to jednak bestia konsekwentnie chroni nas przed śmiercią głodową i wieloma chorobami:
- Pilnuje, czy odżywiamy się zgodnie z potrzebami organizmu.
- Kontroluje, czy dany posiłek zawiera potrzebną dawkę energii – jeśli stwierdza, że było jej w nim za mało wzywa do jedzenia więcej. Natomiast jeśli energii było za dużo skwapliwie nakazuje odłożyć jej nadmiar w tkance tłuszczowej. Uważa, że przyda się ona na czarną godzinę bo pamięta, że bywało, iż głód zaglądał nam w oczy.
- W przypadku zauważenia zbyt długiej przerwy pomiędzy posiłkami, wzywa do natychmiastowego jedzenia.
- Pilnuje zaopatrzenia organizmu we wszystkie potrzebne składniki odżywcze (na bieżąco wzywa do uzupełnienia nawarstwiających się braków).
- Sprawdza, czy jedzenie zapewniło odpowiednia dozę przyjemności, niezbędnej dla zachowania równowagi psychicznej (w razie potrzeby upomina się o zjedzenie czegoś więcej, już tylko dla samej przyjemności).
- Sprawdza, czy zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej są adekwatne do wielkości i regularności jej stałych dostaw (jak tylko zauważy, że na stałe drastycznie ograniczyliśmy kaloryczność swoich codziennych posiłków, uzna, że oto na świecie zapanował głód. Dojdzie wtedy do wniosku, że trzeba walczyć o zachowanie zgromadzonych w organizmie zapasów tłuszczu, więc zablokuje chudnięcie).
Czy warto walczyć z samym sobą?
Czy warto walczyć z kimś, kto działa w naszym interesie? Chyba nie. Walka z tkwiącą w nas „bestią” jest dużym nieporozumieniem… Podejmowanie walki z samym sobą i swoją „bestią”, przejawiającej się zmuszaniem się do czegoś czy wyrzeczeniami, jest przejawem o braku elementarnej wiedzy o sobie samym i braku roztropności. Wygrać z naszą „bestią” się nie da 😢 Można wygrywać z nią bitwy, jednak wojna zawsze będzie przegrana… I nawet jeśli niektórym dziewczynom udaje się utrzymywać szczupłą sylwetkę, to z czasem łapią się na tym, że na ich twarzy jest dużo więcej zmarszczek niż u równolatek.
Podejmowanie walki z samym sobą i swoją „bestią”, przejawiającej się zmuszaniem się do czegoś czy wyrzeczeniami, jest przejawem o braku elementarnej wiedzy o sobie samym i braku roztropności.
Porażki z tkwiącą w nas „bestią”, czyli z sobą samym, są wyjątkowo szkodliwe dla naszej psychiki… Więc zamiast walczyć lepiej żyć ze swoją „bestią”, czyli ze swoim ciałem, w przyjaźni 🙂. „Bestia” będzie się cieszyć, jak nasze ciało otrzyma z jedzenia wszystko, co potrzebuje. Wtedy już nie będzie walczyła, bo nie będzie miała o co. Nasze ciało będzie się miało dobrze i będzie się radować. A jeśli jest to ciało kobiety, to z racji dobrego odżywiania będzie kwitnące.
Nic tak nie sprzyja wyrównaniu cukrzycy jak odpowiednie odżywianie wspomagane sojuszem z tkwiącą w nas „bestią”. Warto myśleć o swoim odżywianiu i w tym myśleniu zawsze pamiętać o swojej „bestii”. I chociaż to tylko poetycka metafora, to jednak dzięki niej można bardzo łatwo zrozumieć istotę swojego odżywiania 🥦🍎🧀.
Autor niniejszego artykułu, Zbigniew Młynarski to osoba, która ma cukrzycę wyrównaną (https://youtu.be/BuRLDxDphRA). Do tego jest autorem książki „Jedz dobrze i nie tyj”. Można ją nabyć tu 👉 https://allegrolokalnie.pl/oferta/ksiazka-jedz-dobrze-i-nie-tyj-nng
❗ Chcesz wiedzieć więcej o autorze artykułu, kliknij tu 👉 https://mlynarski.pl/zbigniew-mlynarski-kim-jest/
❗ Po więcej artykułów poświęconych zdrowemu odżywianiu w cukrzycy zapraszamy do zakładki: 👉 https://www.odzywianiewcukrzycy.pl/news/